Proto-… teema Bioni töödes
- On November 26, 2021
Proto-… teema Bioni töödes.
Inglise keelset mõistet Protomental matrix võiks eestistada järgmisel viisil. Proto pärineb kreeka keelest. Protos tähendab esimene. Võõrsõnade leksikon pakub proto neli võimalust esi-, eel-, alg- ja ürg-. Sobivamaks arvan olevat ürg, kus on kajavad kaasa Etümoloogia sõnaraamatu järgi, nähtuse nii ürgne olemus kui ürgama (alustama) läte. Mentaalne võiks olla eesti keeles vaimne. Matrix eestikeelseks vasteks pakub Pöhli sõnaraamat muuhulgas ka sõna emakoda.
Ürgvaimne emakoda kui protomentaalne maatriks on mõiste, mida Bion kasutas oma meelesõõlaja töö algaastatel, töötades gruppidega. Kirjeldades grupis valitsevat kolme vaimset seisundit, põgenemine-ründamine, paaritumine ja sõltuvus, väitis Bion, et üks neist on alati grupitöö taustal. Seda seisundit, mis on nii väljendamatu kui eristamata1, avaldades olulist mõju grupi vaimsele toimimisele ning muutustele grupis, nimetas Bion psühhosomaatiliseks protomentaalseks maatriksiks ehk hinge ja keha ürgvaimseks emakojaks. (Vermonte, 2019, 228)
Bion ürgvaimse emakoja idee juured on vaistlikus ehk instinktidele toetuvas käitumises, millise eesmärk on liigi ellujäämine. Grupi vaistude maailmas ei ole kohta tervele mõistusele, mõistlikule meelele ja üksikisiku ellujäämisele.
Ürgvaimses emakojas, kus vaim ja keha ei ole teineteisest eristatud, näivad samal viisil koos olevat ka tunded ja mõtted, omavahelises pidevalt muutuvas vastastikuses asendis ehk konstellatsioonis. (Vermonte, 2019, 56)
Hilisemates töödes mõtles Bion (1971) ürgvaimsest emakojast kui kihist meeleilmas, kustkohast mõtted tärkavad. Bion visandas kujutluse viirastuslikust, eristusteta emakojast, milles toimuvates muundumistes lahutatakse tunded mõtetest ning segadusest selitatakse selgus. (Vermonte, 2019, 57)
Lisaks on Bioni teoorias veel kasutusel mõisted ürgvaimne süsteem (sarnane emakojale), ürg-ühisus (seostub tarimise olemusega), ürgsed mõtted (sõnastamata toored mõtted)(Lopez-Corvo, 2003, 222-225) ja ürg-vastupanu (seotud meelesõõlaja meele valmidusega)(Sandler, 2005, 590).
Allikad:
Lopez-Corvo, R. E. (2003) The dictionary of the work of W. R. Bion. London & New York: Karnac
Sandler P. S. (2005) The language of Bion. A dictionary of concepts. London: Karnac
Vermonte, R. (2019) Reading Bion. London & New York: Routledge
Meelde turgatanud mõtted ja ilmunud oletuslikud lõimed ning tekkinud koetis pärinevad Ants Parktali meelest. 26. november 2021
1 Mõlema sõnaga mõeldakse, et vaimse toimimise varased ja algsed kihistused, mis sisaldavad kolme seisundi eeldust, ei väljendu ega ole üksteisest eristatud. (Vermonte, 2019, 62)
0 Comments