Freud 164. Meelis Sütt
- On May 9, 2020
Freud 164
6ndal mail oli tuntud psühhoanalüütiku Sigmund Freudi 164. sünniaastapäev.
Enamasti rõhutatakse tema alustpanevat rolli psühhoanalüüsi, kui ravi- ja teadusmeetodite loomisel. Püüan seda väidet näitlikustada ühe konkreetse mõttekäiguga, lisades tema järgijate mõtteid, kes arendasid istikust edasi oma harud. Sigmund Freud näitlikustas oma mõtteid inimmeele ülesehituse ühest võimalikust kõrvalekaldest viitega W. von Kaulbachi maalile „Hunnide lahing“. Allapoole lisan lõime ka F. Liszti samanimelisele teose esitusele. Juhul, kui inimestel jääb vajaka isiksuslikust küpsusest oma vastandlike tungide (Erose e elu-, ja Thanatose e surmainstinktide tuletiste) loovaks lõimimiseks, siis talumatute pingete kasvades isiksuse võime hingeline tasakaal leida taandub konkreetsetele ellujäämise sihtidele ja hävitavad ajed suunatakse julmalt endast väljapoole, teistele inimestele, kooslustele, ka süütutele sümbolitele. Võib juhtuda ka vanade hingehaavade marraskile tõmbamise tagajärjel, et talumatu valu muudab läheduse – ja mõistmise vajaduse eriti teravaks. Sümbolid (ka inimesed) eraldatakse kontekstist ja/või omistatakse neile tähendusi/omadusi, mis ei hooli tegelikkusest vaid rahuldavad kimbatuses olija subjektiivseid vajadusi. Erinevusi ja võistluslikkust õhutavaid sarnasusi võidakse tajuda ohuna ning mõttevahetus ähvardab nõnda muutuda vastuolude rõhutamiseks ja koguni jõuliseks konfliktiks. Tagajärjeks võivad olla sõjad, vallutused, totalitarism ja repressioonid. Kuna sõjakoledused on meelele pahatihti seedimatud, siis rahulduseihaluses lahingud jätkuvad ning tapatalgud ülendatakse ideoloogiliseks võitluseks ideaalide eest. (Sõjad võivad ka olla sümboolsed – vaidlused, väljatõrjumised, majanduskonkurents jne). Seda Kaulbachi maal ja Liszti muusika mu meelest elavalt ka kujutavad.
Inglise meelesõõlajad (psühhoanalüütikud) M. Klein ja D. Winnicott on Freudist innustatuna jätkanud tema praktikas leitud mõtteid, tuues juurde lõimimise e integreerimise mõistestiku. Nende mõtteid võiks kokku võtta nõnda, et oma tungidele sobiva rahulduse leidmine, järjest küpsemate rahuldusviiside leidmine tungituletistele on võimalik sotsiaalse ümbruse e oluliste teiste, kaaslaste kaasabil, kes aitavad oma mõistmise ja toetusega kaasa uute koetiste (struktuuride) tekkimisele psüühikas. Nii tekib võimalus suunata sõjakus ja hävitavad tungid, mille taustal on ärevus ja hirm, loovasse kommunikatsiooni ja sidususe tugevdamisele, isiksusena (ka kooslusena, k.a. ühiskonna ja riigina) kasvamisse.
Freud tuletab seoses lõimimisega meile meelde, et inimesi rahuldustele juhtiv mõnuprintsiip on elutungi vastane. Aje, mille sihiks on nauding, saab toidet surmaihalusest. Freudi arvates elu ongi seetõttu pidev vastuolude ja kompromisside jada, mida me tajume esmajärjekorras omaenda meeleilmas, rahuldust otsivate tunnete tulvas.
Psühhoanalüütiline psühhoterapeut
Psühhoanalüüsi kandidaat,
Meelis Sütt
- Liszt Hunnide lahing: https://www.youtube.com/watch?v=Fuopr2PEqz4
0 Comments