Muudatus, mille Bion tõi psühhoanalüüsi
- On April 19, 2018
Muudatus, mille Bion tõi psühhoanalüüsi ja kuidas seda muudatust eesti keeles seletada.
Lähtun Jay Greenbergi (2017, pp. xviii) lausest, kus ta kirjeldab Bioni poolt pakutud psühhoanalüütilise teooria alustrajava uuenduse olemust.
„The new focus has led to a sea change in clinical work to what has been characterised as a shift from retrieval of repressed or otherwise disavowed mental contents to the repair of damaged or undeveloped capacities.“
Varasemat psühhoanalüüsi ehk meelesõõlamist iseloomustas allasurutud või muul viisil meeles maha salatud ainese taasleidmine, viis millele Bion pakub asenduseks kahjustatud (kahju saanud, rikutud, vigastatud) või puudulikult arenenud (arendamata, arendamata; arenematu, vähearenenud, vähearendatud) meele võimete parandamise teed.
Eelneva lõigu sügavamaks mõistmiseks ja eestistamise võimaluste otsimiseks vaatame alul sõnade tähendusi sõnaraamatutest.
Repression (Verdrängung): mahasurumine, summutamine; surveavaldus repressioon (Silvet, 2009); repressioon: (pr repressioon ˂ keskld repressio allasurumine), 1. mahasurumine, summutamine; surveavaldus , karistus; 2. biol korrastav geeni tegevus; 3. psühh tõrje, psüühiline kaitsemehhanism, mis takistab ahistavate tunnete või kogemuste teadvustamist (Võõrsõnade leksikon, 2012); repressioon, allasurumine, tõrje, tõrjumine, ohjeldamine, tagasihoidmine (Psühholoogia sõnastik, 2016); väljatõrjumine, psühhoanalüüsis kaitsemehhanism, mille korral surutakse soovimatud mõtted, tunded või soovid alateadvusesse (Jüriloo, 1994).
Disawov (Verleugnung): (maha) salgama, mitte tunnistama, eitama, valeks tunnistama; pol desavueerima (Silvet, 2009); desavueerima: (pr desavouer), 1. salgama, valeks tunnistama; mittevolitatuks kuulutama, teatama mittenõustumisest oma esindaja tegevusega (Võõrsõnade leksikon, 2012); lahtiütlemine, eitamine, mahasalgamine. Nim ka denial (Psühholoogia sõnastik, 2016); keeldumine (Jüriloo, 1994).
Retrieval: taasleidmine, tagasisaamine, -võitmine, taastamine, heastamine; päästmine (Silvet, 2009); otsing, taastamine, meeldetuletamine, meenutamine. Kodeeritud informatsiooni otsimine mälust ja selle taastamine (Psühholoogia sõnastik, 2016).
Püüan avardada algset tõlget – iseloomustas allasurutud või muul viisil meeles maha salatud ainese taasleidmine – lõigust – shift from retrieval of repressed or otherwise disavowed mental contents. Teadvustamata meelest ainese taas üles leidmine ehk peidetu tagasisaamine on võimalik erinevate otsingute teel. Otsing kätkeb endas meelde tuletamist ja meenutamist, kusjuures mõlemad tegevused nõuavad pingutust ja sobivat keskkonda (Freud). Huvitav külg toimuvas otsingus võib ka olla millegi-kellegi päästmine ja heastamine, mis mingil moel võib olla seotud, kas sooviga hüvitada objektile tekitatud oletatava kahju või süütundega (Klein). Tagasi võitmine ja taastamine võivad olla seotud, kas sooviga säilitada kaotatud tasakaal, ehk korrata (sundkäitumine, sundmõtted ?) möödunud olukorda või hoopis soovidega, mis seostuvad muudatustega välises ilmas.
Aines ehk materjal võib sattuda teadvusetusse (alateadvusesse) kahel viisil: -Esimene viis: mahasurumise, summutamise, allasurumise, tõrjumise, ohjeldamise ja tagasihoidmise teel. Tekstis mainitud meelelise tõrjeviisi[1] (kus teadvusest viiakse välja teadvusetusesse, meelele talumatu aines) repressiooni ehk taandumise alla mahuvad maha-, allasurumine ja väljatõrjumine. Ohjeldamine, summutamine ja tagasihoidmine seostuvad pigem mina (ego) võimega siduda või vaigistada talumatu aines meeles, kas vajaduste rahuldamise kaudu või peenendamise/õilistamise/ülendamise teel (sublimatsioon), kus sugulised (seksuaalsed) ja vägijõulised (agressiivsed) soovid suunatakse ühiskonna poolt soovitatud tegevustesse. Nii näiteks on suurem osa lapseea sugulistest unelmatest, mõtetest, tunnetest ja soovidest tõrjutud teadvusest välja teadvusetusse, mingi osa leiab rakendamist tegelikus suguelus ning mingi osa suunatakse loomingulisse või mõnesse muusse sellelaadsesse tegevusse (kirjandus, kunst, jne); -Teine viis: salgamise, (maha)salgamise, mitte tunnistamise, valeks tunnistamise, eitamise, lahtiütlemise ja keeldumise teel. Mõiste, mida sageli tõlgitakse ka eitamiseks (negatsioon) viitab teadvustatud meele toimingule, kus hüljatakse mingi osa tegelikkusest, millisega seostub oht, põhjusel et ainesega seoses võivad meelde turgatada valusad, haavavad (traumeerivad) unelmad, mõtted, tunded ja soovid.
Kokkuvõtvalt võime esimese lõigu osa lahti kirjutada järgmiselt. Tavapärane ehk klassikaline psühhoanalüüs otsib teadvusest välja tõrjutud ja teadvusetusse peidetud või teadvuses oleva, kuid maha salatud ainest, meelde tuletamise ja meenutamise teel. Eeldades, et meelde tulnud ja taas kogetud ning mõistetud aines vabastab (või leevendab) teadvusesse jõudes analüüsitava haigustunnusest (sümptomitest) ning aitab paremini eristada tegelikkust unelmatest.
Repair: I fam või nali siirduma, (er hulgakesi) minema (kuhugi to); abi, tuge otsima (millestki to); II 1. parandama, korda seadma, remontima; heastama, heaks tegema, hüvitama, repareerima; 2. parandus, kordaseadmine, remont, reparatuur; korrasolek (Silvet, 2009); repareerima: (ld reparare) parandama, korda seadma; hüvitama (Võõrsõnade leksikon, 2012); reparation: reparatsioon, hüvitus, parandus, heastamine (Psühholoogia sõnastik, 2016).
Bion näeb meelesõõlamise ehk psühhoanalüüsi võimalust kahjustatud või puudulikult arenenud mõtlemisvõimete korda seadmises; mõtlemisvõime korrasolekus, kus tunne ja mõte lõimuvad ja saavad koos toimida. Kuna Freudi sõnul on objekti vihkamine varasem tunne kui objekti armastus (Greenberg, pp. xviii), mis eriti selgelt tuleb esile tõsistes meelehäiretes, siis keskendub sõõlamine eelkõige analüüsitava tunde ja mõtte lõimi purustavate impulsside[2] tõlgendamisele (Greenberg, pp. xxv), et luua meelde ruum, puuduse ja ebamäärasuse talumiseks, millest saab sündida tunnete üle mõtlemine kui muundumisele (transformatsioonile) alust rajav tegevus.
Muudatus mille Bion toob meelesõõlamise teooriasse seostub nihkega teadvusetus meeles peituva ainese sõõlamiselt ja tõlgendamiselt, kahjustustatud või vähearenenud mõtlemisvõime tervendamisele.
Kirjandus:
Greenberg, J. (2017) Foreword. In „Attacks on linking“ revised. A new look at Bion’s classic work. Eds. C. Bronstein, E. O’Shaughnessy. London: Karnac
Jüriloo, A. (1994) Väike psühhoanalüüsi sõnaraamat. Akadeemia, 8, lk. 1757–1790; 9, lk. 2021–2046
Psühholoogia sõnastik. Inglise – eesti – inglise. (2016), Valge Versaal
Silvet, J. (2009) Inglise-eesti sõnaraamat. Tallinn: Tea Kirjastus
Võõrsõnade Leksikon (2012) Toim. T. Paet. Tallinn: Eesti Keele Instituut/Kirjastus Valgus
Meelde turgatanud mõtted ning ilmunud lõimed on koetiseks kokku sidunud Ants Parktal.
- detsember, 201729. detsember, 2017
[1] Psühholoogiline kaitse.
[2] Impulsid seostuvad tungiloomuse ja tungiteatri ehk meeles oleva ainesega, mis johtub kujutlustes vanemate suguelust.
0 Comments